Cik svarīgi ir izvēlēties pareizas saulesbrilles

 

Saulesbrilles ir kaut kas daudz vairāk kā tikai modes aksesuārs. Tām ir nozīmīga loma acu un tām apkārt esošo audu veselības aizsargāšanā. Tāpat kā saules ultravioletie (UV) stari bojā ādu, tāpat tie apdraud arī acs lēcu un radzeni, izraisot dažādas redzes problēmas. UV radiācija palielina risku iegūt kataraktu, kas ir lēcas apduļķojums, un tas noved pie redzes kvalitātes pazemināšanās. Var iegūt arī radzenes apdegumu jeb fotokeratītu, kas zināms arī kā sniega aklums. Kā jau nosaukums rāda, slēpotāji un snovbordisti ir īpaši neaizsargāti pret šo sāpīgo acu slimību. Lai gan šī problēma ir atrisināma ar atbilstošu medicīnisku ārstēšanu, tomēr ir pietiekoši nepatīkama, lai sabojātu brīvdienas.

 

Saulesbrilles būtu jālieto ikreiz, kad dodamies ārpus mājas. Kā jau zināms, ķermeņa iedegumu var iegūt arī pelēkā dienā, kad saule ir aizgājusi aiz mākoņiem, tāpat šādās dienās UV stari var kaitēt acīm, ja netiek lietotas saulesbrilles. Tām ir svarīga loma aizsegt ne tikai acis, bet arī trauslos audus, kas atrodas ap tām. Šajā vietā āda, ieskaitot plakstus, ir ļoti plāna un neaizsargāta pret ādas vēzi. Saulesbrilles aizsargā ne tikai no bazālo šūnu un plakanšūnu karcinomas, bet arī no grumbu veidošanās.

 

Maldīgs ir uzskats, ka saulesbrilles bērnam nav tik nepieciešamas kā pieaugušam cilvēkam. Tieši otrādi, bērna acis ir mazāk aizsargātas pret UV stariem, jo optiskās vides bērna acī ir dzidrākas, līdz ar to kaitīgie saules stari viegli tiek tām cauri.

 

Kas tad būtu jāņem vērā, izvēloties saulesbrilles, un vai cenai ir nozīme?

Primāri ir jāizvēlas saulesbrilles, kas nodrošina pilnu aizsardzību pret UV stariem. Marķējums uz saulesbrillēm var būt dažāds:

1)      Lēcas aiztur 99% vai 100% UVB un UVA starus;

2)      Lēcas sasniedz ANSI Z80.3 aizsardzības prasību (American National Standards Institute)

3)      UV 400 aizsardzība (lēcas bloķē gaismas starus ar viļņa garumu līdz 400 nanometriem, kas nozīmē, ka acis ir maksimāli aizsargātas no kaitīgajiem stariem)

 

Pārklājums, kas nodrošina UV aizsardzību, ir caurspīdīgs, tāpēc uzskats, ka tumšākas briļļu lēcas vairāk pasargā aci no kaitīgajiem stariem, ir aplams. Jāmin, ka arī labām, caurspīdīgām briļļu lēcām ir UV aizsardzība, savukārt, tumšākas briļļu lēcas vairāk samazina gaismas radīto spožumu.

Acu aprūpes speciālisti piekrīt, ka saulesbriļļu cena nav rādītājs pilnai aizsardzībai pret kaitīgajiem saules stariem, tomēr ļoti lētas saulesbrilles visbiežāk ir ar lēcām, kas veidotas bez īpašas pēcapstrādes, un tas var ietekmēt briļļu lēcas optisko kvalitāti.

 

Viens no veidiem, kā var novērtēt lēcas optisko kvalitāti: jāskatās uz virsmu ar taisnām līnijām, piemēram, uz flīžu grīdu. Turot saulesbrilles nelielā attālumā no sejas un aizmiedzot vienu aci, jāskatās caur vienu saulesbrilles lēcu uz līnijām. Kustinot saulesbrilles pa labi, pa kreisi, uz augšu, uz leju līnijām jāpaliek taisnām, ja novēro kādus kropļojumus – lēcām ir slikta optiskā kvalitāte.

 

Nākamā lieta, kam vērts pievērst uzmanību ir lēcu materiāli – tie ietekmē lēcu dzidrību, svaru, izturību un cenu.

1)      Stikla lēcām ir augstākā optiskā dzidrība un augstākā skrāpējumizturība, taču tās ir smagas, dārgas un pēc trieciena saplīst smalkos gabaliņos, kas var būt bīstami.

2)      NXT poliuretāna lēcām ir augstākā triecienizturība, lieliska optiskā kvalitāte, kā arī tās ir vieglas un elastīgas, bet par salīdzinoši augstāku cenu.

3)      Polikarbonāta lēcām ir lieliska triecienizturība, ļoti laba optiskā kvalitāte un pieejamība, kā arī tās ir vieglas, tomēr mazāk izturīgas un mazāk optiski dzidras kā stikls vai NXT poliuretāns.

4)      Akrila lēcas ir nedārga polikarbonāta alternatīva, tās ir mazāk izturīgas un mazāk dzidras kā stikls vai polikarbonāts, rada arī nelielus attēla kropļojumus.

 

Lēcu toņa izvēle ietekmē to, cik daudz redzamā gaisma sasniedz acis, cik labi ir redzamas citas krāsas un cik labs ir kontrasts.

Pelēks: laba izvēle autovadīšanai un vispārējai lietošanai. Neizmaina citu krāsu uztveri.

Dzeltens/zelts: samazina zilās gaismas daudzumu, tomēr laiž cauri procentuāli vairāk citas frekvences gaismu. Tā kā zilā krāsa mēdz izkliedēties no ļoti daudziem objektiem, šīs krāsas lēcas padara visu gaišu un asu. Tās nodrošina lielisku dziļuma uztveri, kas tās dara perfektas slēpošanai, snovbordam u.c. sniega sportam. Tomēr šis tonis izmaina citu krāsu uztveri, tāpēc nav piemērots aktivitātēm, kas prasa perfektu krāsu toņu izšķiršanu.

Dzintara/brūns: laba izvēle ikdienas lietošanai. Izmaina citu krāsu uztveri, līdzīgi kā dzeltenais, bet palielina kontrastu un attēla skaidrumu.

Zaļš: zaļais tonis nodrošina augstāko kontrastu un labāku redzes asumu.

Violets/rozā: uzlabo kontrastu objektiem, kas atrodas uz zila vai zaļa fona. Laba izvēle medībās vai ūdensslēpošanai. Nodrošina lielisku redzamību pie zema apgaismojuma un palielina kontrastu (lielisks variants slēpošanai un snovošanai mākoņainā laikā).

 

Saulesbrilles ar spoguļklājumu – tiem, kas grib paslēpt acis. Uz saulesbriļļu lēcas tiek uzklāta gaismu atstarojoša kārtiņa. Šīs lēcas samazina spožumu, atstarojot gaismu, kas nonāk uz lēcas virsmas. Spoguļklājums liek objektiem izskatīties tumšākiem nekā tie ir patiesībā, tāpēc šāda veida saulesbriļļu lēcas ir vājāk tonētas. Tomēr to trūkums ir tas, ka šis klājums ļoti viegli skrāpējas.

Vēl viena saulesbriļļu problēma ir gaismas atstarošanās no lēcas mugurējās virsmas. Gaisma, kas uz tās nonāk, atstarojas tieši acī. Tāpēc ir saulesbrilles, kurām uz mugurējās lēcas virsmas ir dzidrinātais (antirefleksais) pārklājums, kas samazina šo atstarošanos.

 

Saulesbriļļu rāmja izvēle ir gandrīz tikpat svarīga, cik lēcu, jo tas nodrošina saulesbriļļu komfortu, izturību un drošību. Saulesbriļļu rāmim ir ērti “jāsēž” uz deguna un ausīm, jābūt maksimāli tuvu acīm, bet jāskatās, lai mirkšķinot skropstas neskar briļļu lēcu. Rāmji, tāpat kā lēcas, tiek izgatavoti no dažādiem materiāliem. Metāla rāmi ir viegli pielāgot sejai un tas mazāk aizsedz redzes lauku, tomēr ir dārgāks un mazāk izturīgs kā citi veidi, nav piemērots ekstremālām aktivitātēm. Neilona rāmis ir nedārgs, viegls un daudz izturīgāks kā metāls. Dažiem neilona materiāliem ir augsta triecienizturība, kas to padara piemērotāku sportiskām aktivitātēm. Trūkums šī materiāla rāmjiem ir tas, ka to ir grūtāk pielāgot sejai (visbiežāk nav regulējams). Acetāta rāmjiem (dažreiz tiek dēvēti par „handmade”) ir vairāk krāsu iespējas, tomēr tie ir mazāk lokani un nav piemēroti ekstrēmām aktivitātēm.

 

Runājot par saulesbriļļu formu: nav pareizas vai nepareizas formas, bet ir vērts ņemt vērā, ka maksimāli izliekta lēcas forma aiztur vairāk no sāniem nākošo gaismu. Tā uzlabo aerodinamiku, novirzot vēju prom no acīm, tādējādi pasargājot tās no sausuma sajūtas un asarošanas. Liektas saulesbrilles, kas cieši pieguļ sejai, ar lielām briļļu lēcām sniedz plašāko aizsardzību pret UV stariem, jo tās aizsargā arī ādu ap acīm.

 

Domājams, ka ne reizi vien ir nācies dzirdēt par polarizētām saulesbrillēm. Gaisma, atstarojoties no plakanas virsmas, piemēram, ūdens, ceļa, sniega, ledus, ir īpaši žilbinoša un traucē saskatīt skaidri objektus. Lai to novērstu, tiek izmantots speciāls polarizējošais filtrs, kas ļauj izkļūt cauri tikai vajadzīgajai gaismai. Tāpēc šī veida lēcas ir labs risinājums autovadītājiem un makšķerniekiem. No metodes, kādu izmanto, lai panāktu polarizētas lēcas, ir atkarīga optiskā kvalitāte un cena. Nedārgām briļļu lēcām polarizējošo filtru uzliek kā ārēju kārtiņu. Izturīgām un dārgām sporta saulesbrillēm polarizējošais filtrs atrodas starp lēcas slāņiem. Savukārt, jaunākās tehnoloģijas kombinē polarizējošo filtru ar lēcas materiālu, kamēr tas vēl ir šķidrā formā. Tas ļauj lēcai un filtram sasaistīties bez līmvielas izmantošanas un sasniedz īpaši augstu optisko kvalitāti.

Jāatzīmē, ka polarizācijai nav nekāda sakara ar UV aizsardzību, tāpēc jāpārliecinās, ka saulesbrilles nodrošina pilnu aizsardzību pret UV stariem.

 

Bieži vien uz saulesbriļļu lēcām ir norādīta kategorija. Tā norāda uz to, cik daudz konkrētā lēca ir gaismas caurlaidīga. Kopā ir piecas kategorijas (0 - 4). Kategorija nr. 0 laiž cauri visvairāk gaismu (lēcas ir viegli ietonētas), savukārt, kategorija nr. 4 ļoti minimāli laiž cauri redzamo gaismu, ~ 3 – 8% (lēcas ir ļoti tumšas). Latvijā visbiežāk tiek lietotas otrās un trešās kategorijas lēcas, savukārt ar ceturtās kategorijas lēcām nevar vadīt auto, tās vairāk ir piemērotas kalnos kāpšanai. 

 

Izvēloties saulesbrilles, ir jāņem vērā, kādam nolūkam tās tiks izmantotas. Ikdienas lietošanai nav obligāti jāizvēlās saulesbrilles no visizturīgākā materiāla. Autovadīšanai vispiemērotākās būs polarizētās saulesbrilles. Savukārt, ja saulesbrilles nepieciešamas sportam, tad ir vērts padomāt par komfortu un kvalitāti, ne tik daudz par cenu.

 

 

 

Informāciju sagatavoja:

Optometrijas speciāliste,

Ieva Ansone

Iegādājies Oakley saulesbrilles mūsu veikalā!Omniva
Inventāra noma

Piedāvājam volejbola un futbola laukumu inventāra komplektu nomu

oakley saulesbrilles

Oakley saulesbriļļu izpārdošanā cenas sākot no 68,30 EUR! 
Par mums
Pievienojies
Mūsu partneri

Pirms nopērc, Salidzini.lv - Interneta veikali, Kuponi, OCTA kalkulators, KASKO kalkulators, Ātrie kredītiPirms nopērc, Salidzini.lv - Interneta veikali, Kuponi, OCTA kalkulators, KASKO kalkulators, Ātrie kredīti Salīdzini cenas Latvijas interneta veikalos autografika.lv